TL Sembolü

TL Sembolü

YENİ TÜRK LİRASI SEMBOLÜ NASIL YAZILIR
Bilindiği gibi yeni tl simgesi geçilen gün itibariyle klavyede bu simgenin nasıl oluşturulacağı ile ilgili bir çok haber çıkmıştı.TL Simgesi belirlenirken hem elle yazılabilmesi hem de bilgisayardan kodlama sistemiyle daha rahat bir şekilde yapılması için tasarlandı.

Yazışmalarda , uluslararası ticarette hem kolay anlaşılması hemde rahat kullanımı başta olmak üzere bir çok amacı var Yeni TL Simgesinin…

Yapmamız gerekenleri sıralarsak :

Öncelikle Aşağıdaki linklerden size uygun programı indirin:

TL Simgesini bilgisayarınıza kurmak için işletim sisteminizi seçin:

Windows   Mac OS   Pardus   Ubuntu   Fedora

Mobil cihazlar için platformunuzu seçin:

iOS   Android

NOT: Linklerin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sunucularında barındırılmaktadır.Tıklanıldığı takdirde Merkez Bankası sunucularına yönlendirileceksiniz.

Programı Bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulum işlemini yapınız. Programı bilgisayarınıza kurduktan  sonra Örneğin Windows için yapılan kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör yaratıyor. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer alıyor.

Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabiliyorsunuz.

Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor.

Yeni TL simgesi şimdiden bizlere hayırlı uğurlu olsun , bakalım daha neler değişecek ve bizler neleri göreceğiz.